Connect with us

Etkinlikler

MAKTEK’te ilk günde bin 200 ton makine satıldı

Yayın Tarihi:

on

MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı’nda ilk günden 300 milyon TL değerinde 150 takım tezgahının satıldı. Her biri 7-8’er ton ağırlığında olan “Makinaların imalatını sağlayan ana makinaların” kurulu halde sergilendiği MAKTEK Fuarı ilk günden bin 200 ton hafifledi.

Bu yıl 2-7 Ekim 2012 tarihleri arasında TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TİAD) desteğiyle İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı, yoğun ilgi görüyor. TÜYAP’ın Beylikdüzü’ndeki fuar alanında kurulan ve fuarı izleyenlerin başka hiçbir yerde göremeyecekleri her biri yaklaşık 7-8 ton ağırlığındaki bu dev makinalara ilk günden büyük siparişler gelmeye başladı. 300 milyon TL değerindeki 150 takım tezgahının siparişi daha ilk günden alındı ve Türkiye’nin en “ağır” fuarı bu siparişlerle bin 200 ton hafifledi.

Son bir yılda yüzde 49 artan kullanım ile sektör atağa kalktı

Yıllardır sessiz sedasız büyüyen takım tezgahlarının kullanımı 2011’de yüzde 49’luk rekor bir oranda büyüdü ve 670 milyon dolarlık dev bir sektör haline geldi. 50 ülkeye 390 milyon dolarlık ihracat yapan sektörde bu yıl yüzde 20 büyüme bekleniyor. Sanayinin bel kemiği olan takım tezgahları, başta otomotiv olmak üzere makine, makine yan sanayii, savunma sanayii, kalıpçılık, cam, tarım, inşaat gibi sanayinin her alanında kullanılıyor. Kullanılan her üründeki ince işçilik ise 80’lerden bu yana CNC makinelerinde çizilip çıkıyor ve sektörün yazılım teknolojisine giriyor. Yazılımlar verimliliği yüzde 30 arttırırken maliyetleri de yüzde 40 oranında düşürüyor.

Rekabette güçlü olmak isteyen tek bir CD’ye 15 bin dolar ödüyor

Advertisement

MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı’nda, üretime yönelik bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli imalat yazılımları da yoğun ilgi gördü. Üretimde farklılaşmaya; katma değeri yüksek, tasarım ürünler üretmeye olanak sağlayan ve rekabet gücünü artıran özel yazılımlar için firmalar, tek bir CD’ye ortalama olarak 15 bin dolar ödüyorlar.

MAKTEK Avrasya satışları bir yılda yüzde 25 arttıracak

Katma değeri yüksek ürünler üreterek Türkiye’nin rekabet gücüne önemli katkıları olacak olan dev makinalar kurulu halde 7 Ekim’e kadar MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı’nda görülebilecek. 60 ülkeden 5 bini yatırımcı olmak üzere 40 bini aşkın kişinin ziyaret etmesi beklenen Fuar, Türk sanayine büyük destek sağlayacak. Fuarı takip eden bir yıl içinde takım tezgahları satışlarının yüzde 25 oranında artması bekleniyor.

“Avrupa’da ilk üçteyiz hedef ikincilik”

MAKTEK Avrasya Fuarı’nı değerlendiren TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Gamsız, Türkiye’de üretime katma değer sağlayacak, verimliliği ve dünyadaki rekabet gücünü arttıracak modern teknolojilerinin ve imalat sistemlerinin daha fazla ve yaygın kullanımını sağlamak gerektiğini belirtti. Gamsız “Takım tezgah kullanımını dünya çapında incelendiğimizde; Türkiye, 1.4 milyar dolar ile dünyada 10. sıradadır. Özellikle son 10 yılda Türkiye’de takım tezgahları sektörü büyük gelişme gösterdi. Geçen yılki % 49’luk büyüme oranı ile takım tezgahları kullanımında dünyada 10. sıraya ve Avrupa’da da bir çok gelişmiş ülkeyi geride bırakarak, Almanya ve İtalya’dan sonra 3. sıraya yükselmiştir. 2-3 yıl gibi kısa bir süre sonra da Avrupa’da 2. sıraya yerleşeceğimizi öngörüyoruz.” dedi.

Advertisement

60 ülkeden 40 bin ziyaretçi

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım Anonim Şirketi Proje Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısıİlhan Ersözlüise sektördeki en büyük buluşmanın TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi. “MAKTEK Avrasya 2012 Fuarı’nın yüzde 90’ı bir yıl öncesinden doldu. 60 ülkeden 40 bin ziyaretçi bekliyoruz. 60 ülkeden yatırımcı 5 bin firma tespit ettik ve yöneticilerini özel olarak davet ettik. Sektörde bir süredir satışlar durdu, herkes MAKTEK fuarını bekliyordu. Sonunda fuarımızı açtık, fuar satışları yüzde 25 arttıracak.”

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement

Etkinlikler

Silicone Expo Europe, Dow’un Ana Konuşmasıyla Heyecan Verici Teknik Konferans Programını Açıklıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Silicone Expo Europe, Dow'un Ana Konuşmasıyla Heyecan Verici Teknik Konferans Programını Açıklıyor

Silicone Expo Europe, silikon endüstrisinin önde gelen etkinliği, 17 Ocak’ta Dow’un çarpıcı bir ana konuşmacı olarak yer alacağı olağanüstü bir Teknik Konferans duyuracak. Bu konferans, silikon teknolojisindeki en son gelişmeleri keşfetmek için endüstri uzmanlarını, yenilikçileri ve düşünce liderlerini bir araya getirecek.

Dow, keskin malzeme bilimi ve sürdürülebilir çözümlere olan bağlılığı ile, değerli içgörüler sunarak konferansın tonunu belirleyecek. Konferans kapsamında katılımcılar, silikon uygulamalarındaki ilerlemeler, sürdürülebilir uygulamalar ve silikonun yeni teknolojilerdeki rolü gibi konularda tartışmalara katılacak ve sektör uzmanlarından bilgiler edinecek.

Wacker, Evonik, Rico Group, Elkem ve Elmet gibi şirketlerin yer alacağı dinamik bir sergi alanı da olacak. İlgilenen katılımcıların bu etkinlikte yerlerini almak için hızla kayıt yaptırmaları öneriliyor. Nathan Reuby, etkinliğin silikon teknolojisindeki potansiyeli keşfetmek için eşsiz bir platform olduğunu belirtiyor. Daha fazla bilgi ve kayıt için Silicone Expo Europe web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku

Etkinlikler

Plast Eurasia İstanbul 2023: Avrasya’nın En Büyük Plastik Fuarı Kapılarını Açıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Avrasya’nın en büyük plastik endüstrisi etkinliği olan Plast Eurasia İstanbul, bu yıl 22-25 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Uluslararası katılımın yoğun olacağı bu dev fuar, sektör profesyonellerini bir araya getirerek plastik endüstrisinin son yeniliklerini ve teknolojilerini sergileyecek.

Bu yılki fuar, 1.400’den fazla katılımcı firmanın ve 65.000’i aşkın sektör profesyonelinin katılımıyla rekor bir ziyaretçi sayısına ev sahipliği yapacak. Almanya, Danimarka, İran, Rusya, İtalya, Polonya, Çin ve İspanya gibi pek çok ülkeden katılımcıların yer alması, fuarda uluslararası bir platform oluşturuyor. Katılımcılar, ürünlerini sergileme ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı bulacaklar.

Plastik sektörü, Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlamaya devam ediyor. Toplam üretimi 10 milyon tonu aşan ve cirosu 50 milyar doları bulan bu sektör, doğrudan mamul ihracatında da 8 milyar dolarlık bir hacme ulaşıyor. Fuar, bu büyüyen sektörün küresel pazardaki yerini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

Ziyaretçiler için, fuara online olarak erken bilet alımlarında indirimli fiyatlar sunuluyor. Biletler, www.plasteurasia.com web sitesi üzerinden temin edilebilecek. Plastik sektörünün kalbinin atacağı bu etkinlik, sektör profesyonelleri için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

Plast Eurasia İstanbul Fuarı, sektördeki son gelişmeleri, yenilikçi ürün ve hizmetleri keşfetmek isteyen herkesi bekliyor. Bu yılki etkinlik, plastik endüstrisinin geleceğine ışık tutacak önemli bir platform olacak.

Advertisement
Devamını Oku

Etkinlikler

Dünya plastik sektörünün aktörleri Plast Eurasia İstanbul’da buluşuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Plastik endüstrisinin her yıl düzenlenen en büyük fuarlarından biri olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı 22-25 Kasım 2023 tarihleri arasında sektörün aktörlerini buluşturmaya hazırlanıyor. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 32. kez bir araya gelecek olan sektör temsilcileri, plastik endüstrisine dair son teknolojileri, gelişmeleri tek çatı altında görme imkânı bulacak.

Plastik hayatımızın içinde

Bugün 10 milyon tonu geçen toplam üretimi, 50 milyar doları aşan cirosu, 8 milyar doları aşan direkt mamul ihracatı ve son 10 yılda GSMH büyümesini aşan yıllık büyümesi ile Türkiye ekonomisinin en önemli aktörlerinden biri olan plastik endüstrisinin ülke ekonomisine katkısı giderek artıyor. Türkiye plastik endüstrisinde Avrupa’da ilk sırada, dünya genelinde de altıncı sırada yer alıyor.

Plastikler bugün hayatımızın her alanında yer alıyor. Ambalajdan yapı ve inşaata, ulaşımdan tarıma, elektrik elektronikten sağlık sektörüne hatta spora, tasarıma, hobilerimize kadar pek çok alanda plastik hayatımızın içinde. 

Teknoloji ve yeniliğin merkezi Plast Eurasia İstanbul Fuarı

Advertisement

Sektörün geleceğini şekillendiren, hayatımıza yön veren teknolojilerin ve yeniliklerin sergileneceği fuarda, 1.000’in üzerinde katılımcı firmanın 65.000’den fazla sektör profesyoneli ile bir araya gelmesi bekleniyor. Plastik endüstrisinin lider markalarının sergileyeceği binlerce ürünü bir arada inceleme fırsatı yakalayacak olan ziyaretçiler fuarda,  makine ve hammadde ana başlıkları altında en yeni ürün ve hizmetleri bulacak.

Sektörün dev fuarı büyümeye devam ediyor

Plastik makineleri, makine ekipmanları ve yan sanayi, kalıp, geri dönüşüm, ısı ve kontrol cihazları, otomasyon, soğutma sistemleri, ham madde ve kimyasalları, yarı mamul ürünlerinin sergilendiği heniş bir kapsama sahip olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı 2023 yılında da büyümesini sürdürüyor. Fuara yaklaşık 2 ay kala satışların tamamlandığı fuarda, 2023 yılında bir yeni salon daha ziyarete açıldı. Dünyanın dört bir yanından ürünlerini sergilemeye gelecek olan katılımcılar Almanya, İngiltere, Polonya, Hollanda, İspanya gibi ülkelerin yanı sıra Hindistan, İran gibi sektörde önde gelen diğer ülkelerden de ziyaretçiler ile buluşacak. 

Ziyaretçiler için avantajlı dönem devam ediyor

Yoğun ilginin sürdüğü fuarın online bilet ücretlerinde avantajlı dönem devam ediyor. Online biletini erkenden alan ziyaretçiler fuarı, indirimli bilet ile ziyaret edebilecek. Fuar, üç gün boyunca 10.00 – 19.00 saatleri arasında, son gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Avantajlı online bilet fiyatından yararlanmak isteyen ziyaretçiler www.plasteurasia.com adresinden biletlerini alabilirler.

Advertisement
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler