Connect with us

Etkinlikler

Plastik sektörünün en büyük fuarı K 2013’te geri sayım sürüyor

Yayın Tarihi:

on

Plastik sektörünün en büyük fuarı olan Almanya’nın Düsseldorf şehrinde 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek K 2103 için geri sayım sürerken Messe Düsseldorf GmbH tarafından K Fuarları öncesi geleneksel olarak düzenlenen bilgilendirme toplantısı “K 2013 Preview”, 3 Temmuz’da çok sayıda gazeteci ve 34 farklı ülkeden 96 konuğun katılımıyla yapıldı. 

K2013_CT2878

Dünya plastik sektörü küresel krizin etkileri devam ettiği ortamda üç yılda bir düzenlenen ve plastik sektörünün en büyük fuarı olan K 2013 fuarına hazırlanıyor. Üç yılda bir düzenlenen ve bu yıl 16-23 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde gerçekleştirilecek olan fuar öncesi geleneksel olarak yapılan tanıtım toplantısı “K 2013 Preview”, 3 Temmuz’da çok sayıda gazeteci ile 34 ülkeden 96 konuğun katılımıyla gerçekleştirildi.

“K 2013 Preview” tanıtım toplantısında, fuarın organizasyonuna ilişkin teknik bilgilerin yanında, 13 ayrı kuruluş sergileyecekleri yenilikler ve sektörün geleceğine ilişkin görüşlerini içeren sunumlar yaptılar.

“Türkiye’nin adını daha çok duyacağız”

Alman Plastik Sanayicileri Federasyonu (WVK) Başkanı Dr. Josef Ertl toplantıda sektörün durumuna ilişkin bir sunuş yaptı. Değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olduğunu dile getirerek başlayan Dr. Josef Ertl,  Türkiye’ye ilişkin görüşlerine de konuşmasında yer verdi. Ertl, “Türkiye’nin büyüyen plastik endüstrisi, ürün ve hizmetlerini daha güçlü şekilde gösteriyor. Üç yıl öncesine kıyasla sergi alanında 1000 m2’lik artış yaparak, toplam 4000 m2 net sergi alanında Türkiye plastik ürünleri, makineleri sergilenecek. Bu yıl ve önümüzdeki yıllarda Türkiye plastik sektörünün ismini daha çok duyacağımızı düşünüyorum” dedi.

Advertisement

Küresel krizin etkileri bütün sektörlerde olduğu gibi plastik sektöründe de görülmeye devam ediyor

Dr. Josef Ertl, Avrupa’da, özellikle de otomotiv endüstrisinin düşen üretim oranı, inşaat sektörünün durgunlaşması ve artan enerji, hammadde fiyatları ile mücadele eden birçok ülkenin, Euro kriziyle karşı karşıya kaldığı, para birliğinde ise ekonomik durumun pek iç açıcı olmadığına değindi. Küresel krizin etkilerinin bütün sektörlerde olduğu gibi plastik sektöründe de görülmeye devam ettiğini hatırlatan Ertl, bunun yanında, AB’nin kendi siyasi sorunlarını tartıştığını vurguladı.

Çok ucuz olarak elde edilen ve ABD’nin yoğun olarak kullanmaya giriştiği “kaya (şist) gazı” yoluyla, plastik sektöründe Avrupa’ya ciddi rakip olarak ortaya çıkmaya başladığını beliren Ertl, “ABD petrokimyada yeni bir küresel merkez haline gelmektedir. Birçok kişi ABD’nin yeniden sanayileşmesinden bahsediyor. Bu durumun plastik açısından da uzun süreli bir etkisi olabilir” dedi.

Ertl, sektörde küresel kriz yanında, bankacılık krizleri, ticari korumacılık eğilimleri, iklim değişikliği konusunda endüstri üzerindeki baskılar, Afrika ve Arap ülkelerindeki politik istikrasızlıkların diğer olumsuz koşulları oluşturduğunu ancak kriz dönemlerinde sektörün yaratıcı çözümlerle ortaya çıkma gücünü daha önce de gösterdiğini anlattı.

“K 2013 yeniliklerin sahnesi olacak”

Advertisement

Toplantıda yapılan sunumlarda, K 2013’te 170 bin metrekare alanın alındığını, Alman plastik ve kauçuk sanayicilerinin ve makine imalatçılarının fuar alanının yüzde 43’lük bölümünde ürünlerini sergileyeceği, İtalyan plastik sektörünün de ikinci sırada yer aldığı kaydedildi. ABD’li firmaların 5300 metrekare, Türk firmaların da 4000 metrekare alanda ürünlerini sergileyeceği vurgulandı. Asya ülkelerinin de bir önceki fuara göre sergi alanlarını genişlettiği, Çin, Tayvan, Hindistan, Japonya ve Güney Kore’nin sergi alanının bir önceki 18,000 metrekare alandan, 25,000 metrekareye çıktığı kaydedildi.

Toplantıda yapılan sunuşlarda fuarda sergilenecek plastik ürünlerde çevreci ve maliyet etkin yeniliklerin ön plana çıkacağı, makine sektöründe de enerji verimliliğin vurgulanacağı kaydedildi.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Silicone Expo Europe, Dow’un Ana Konuşmasıyla Heyecan Verici Teknik Konferans Programını Açıklıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Silicone Expo Europe, Dow'un Ana Konuşmasıyla Heyecan Verici Teknik Konferans Programını Açıklıyor

Silicone Expo Europe, silikon endüstrisinin önde gelen etkinliği, 17 Ocak’ta Dow’un çarpıcı bir ana konuşmacı olarak yer alacağı olağanüstü bir Teknik Konferans duyuracak. Bu konferans, silikon teknolojisindeki en son gelişmeleri keşfetmek için endüstri uzmanlarını, yenilikçileri ve düşünce liderlerini bir araya getirecek.

Dow, keskin malzeme bilimi ve sürdürülebilir çözümlere olan bağlılığı ile, değerli içgörüler sunarak konferansın tonunu belirleyecek. Konferans kapsamında katılımcılar, silikon uygulamalarındaki ilerlemeler, sürdürülebilir uygulamalar ve silikonun yeni teknolojilerdeki rolü gibi konularda tartışmalara katılacak ve sektör uzmanlarından bilgiler edinecek.

Wacker, Evonik, Rico Group, Elkem ve Elmet gibi şirketlerin yer alacağı dinamik bir sergi alanı da olacak. İlgilenen katılımcıların bu etkinlikte yerlerini almak için hızla kayıt yaptırmaları öneriliyor. Nathan Reuby, etkinliğin silikon teknolojisindeki potansiyeli keşfetmek için eşsiz bir platform olduğunu belirtiyor. Daha fazla bilgi ve kayıt için Silicone Expo Europe web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku

Etkinlikler

Plast Eurasia İstanbul 2023: Avrasya’nın En Büyük Plastik Fuarı Kapılarını Açıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Avrasya’nın en büyük plastik endüstrisi etkinliği olan Plast Eurasia İstanbul, bu yıl 22-25 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Uluslararası katılımın yoğun olacağı bu dev fuar, sektör profesyonellerini bir araya getirerek plastik endüstrisinin son yeniliklerini ve teknolojilerini sergileyecek.

Bu yılki fuar, 1.400’den fazla katılımcı firmanın ve 65.000’i aşkın sektör profesyonelinin katılımıyla rekor bir ziyaretçi sayısına ev sahipliği yapacak. Almanya, Danimarka, İran, Rusya, İtalya, Polonya, Çin ve İspanya gibi pek çok ülkeden katılımcıların yer alması, fuarda uluslararası bir platform oluşturuyor. Katılımcılar, ürünlerini sergileme ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı bulacaklar.

Plastik sektörü, Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlamaya devam ediyor. Toplam üretimi 10 milyon tonu aşan ve cirosu 50 milyar doları bulan bu sektör, doğrudan mamul ihracatında da 8 milyar dolarlık bir hacme ulaşıyor. Fuar, bu büyüyen sektörün küresel pazardaki yerini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

Ziyaretçiler için, fuara online olarak erken bilet alımlarında indirimli fiyatlar sunuluyor. Biletler, www.plasteurasia.com web sitesi üzerinden temin edilebilecek. Plastik sektörünün kalbinin atacağı bu etkinlik, sektör profesyonelleri için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

Plast Eurasia İstanbul Fuarı, sektördeki son gelişmeleri, yenilikçi ürün ve hizmetleri keşfetmek isteyen herkesi bekliyor. Bu yılki etkinlik, plastik endüstrisinin geleceğine ışık tutacak önemli bir platform olacak.

Advertisement
Devamını Oku

Etkinlikler

Dünya plastik sektörünün aktörleri Plast Eurasia İstanbul’da buluşuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Plastik endüstrisinin her yıl düzenlenen en büyük fuarlarından biri olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı 22-25 Kasım 2023 tarihleri arasında sektörün aktörlerini buluşturmaya hazırlanıyor. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 32. kez bir araya gelecek olan sektör temsilcileri, plastik endüstrisine dair son teknolojileri, gelişmeleri tek çatı altında görme imkânı bulacak.

Plastik hayatımızın içinde

Bugün 10 milyon tonu geçen toplam üretimi, 50 milyar doları aşan cirosu, 8 milyar doları aşan direkt mamul ihracatı ve son 10 yılda GSMH büyümesini aşan yıllık büyümesi ile Türkiye ekonomisinin en önemli aktörlerinden biri olan plastik endüstrisinin ülke ekonomisine katkısı giderek artıyor. Türkiye plastik endüstrisinde Avrupa’da ilk sırada, dünya genelinde de altıncı sırada yer alıyor.

Plastikler bugün hayatımızın her alanında yer alıyor. Ambalajdan yapı ve inşaata, ulaşımdan tarıma, elektrik elektronikten sağlık sektörüne hatta spora, tasarıma, hobilerimize kadar pek çok alanda plastik hayatımızın içinde. 

Teknoloji ve yeniliğin merkezi Plast Eurasia İstanbul Fuarı

Advertisement

Sektörün geleceğini şekillendiren, hayatımıza yön veren teknolojilerin ve yeniliklerin sergileneceği fuarda, 1.000’in üzerinde katılımcı firmanın 65.000’den fazla sektör profesyoneli ile bir araya gelmesi bekleniyor. Plastik endüstrisinin lider markalarının sergileyeceği binlerce ürünü bir arada inceleme fırsatı yakalayacak olan ziyaretçiler fuarda,  makine ve hammadde ana başlıkları altında en yeni ürün ve hizmetleri bulacak.

Sektörün dev fuarı büyümeye devam ediyor

Plastik makineleri, makine ekipmanları ve yan sanayi, kalıp, geri dönüşüm, ısı ve kontrol cihazları, otomasyon, soğutma sistemleri, ham madde ve kimyasalları, yarı mamul ürünlerinin sergilendiği heniş bir kapsama sahip olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı 2023 yılında da büyümesini sürdürüyor. Fuara yaklaşık 2 ay kala satışların tamamlandığı fuarda, 2023 yılında bir yeni salon daha ziyarete açıldı. Dünyanın dört bir yanından ürünlerini sergilemeye gelecek olan katılımcılar Almanya, İngiltere, Polonya, Hollanda, İspanya gibi ülkelerin yanı sıra Hindistan, İran gibi sektörde önde gelen diğer ülkelerden de ziyaretçiler ile buluşacak. 

Ziyaretçiler için avantajlı dönem devam ediyor

Yoğun ilginin sürdüğü fuarın online bilet ücretlerinde avantajlı dönem devam ediyor. Online biletini erkenden alan ziyaretçiler fuarı, indirimli bilet ile ziyaret edebilecek. Fuar, üç gün boyunca 10.00 – 19.00 saatleri arasında, son gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Avantajlı online bilet fiyatından yararlanmak isteyen ziyaretçiler www.plasteurasia.com adresinden biletlerini alabilirler.

Advertisement
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler