Connect with us

Etkinlikler

PAOSB güncel durum bilgilendirme toplantısı yapıldı

Yayın Tarihi:

on

Plastik sanayicilerinin köklü sivil toplum örgütü PAGDER’in Kırklareli Vize’de kurduğu PAGDER & ASLAN OSB’nin güncel durum bilgilendirme toplantısı yapıldı. PAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Fidan Aslan’ın yanı sıra PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci ile yatırımcıların ve Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulamaları Genel Müdürlüğü Uzmanlarından Mehmet Güven Aksu’nun da katıldığı toplantıda, PAOSB ile ilgili son durum bilgileri paylaşıldı.

Kırklareli’nin Vize ilçesinde kurulan Türkiye’nin ilk Plastik Özel Organize Sanayi Bölgesi PAGDER & ASLAN Özel OSB’deki son durumun aktarıldığı yemekli bilgilendirme toplantısı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan PAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Fidan Aslan, Türkiye’nin ilk plastik özel ihtisas organize sanayi bölgesi yatırımı olarak dikkati çeken PAOSB’nin sektörel kümeleşmenin modern bir örneği olduğunu, “Özel OSB” statüsünde bulunması nedeniyle yatırımcıların istedikleri zaman bu projeye dahil olabileceklerini ya da haklarını devredebilecekleri gibi önemli avantajlara sahip olacaklarının altını çizdi. Bu yılın Eylül ayında imar, parselasyon ve alt yapı uygulamalarının tamamlanması planlanan PAOSB’nin bölgede istihdamı da canlandıracağını belirten Fidan Aslan, plastik sanayicilerine teşvikli yatırım fırsatı sunuyor olmaktan, faaliyetleri sürdürebilecekleri modern bir üretim alanı kuruyor olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

PAOSB avantajlarla dolu yatırım fırsatı sunuyor!

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci de yaptığı konuşmada, metrekaresi 25 dolardan belirlenen PAOSB’de parsel değerinin bölge değerine paralel artışını sürdürdüğünü belirtti. Semerci,  “OSB’ler plastik mamul işleyen ile mühendislik plastikleri, masterbatch üreticileri, makine üreticilerinin bir arada olduğu, karşılıklı ticari etkileşimlerle dolu bir yaşam vaat ediyor. Böylece OSB’de yer alacak firmalar iş kollarındaki  diğer temsilciler ve hammadde sağlayıcılarıyla da bir arada olmaları sebebiyle maliyet avantajları elde edebiliyor ve birçok hizmeti ekonomik olarak gerçekleştirilebiliyor” dedi.

Advertisement

“Özel OSB” statüsünde bulunması nedeniyle teşvik kapsamında değerlendirilen; yatırım fırsatı ve avantajlarla dolu olan PAOSB’de üçüncü etap satışlarda son aşamaya gelindiğini söyleyen Hüseyin Semerci, aralarında Genel Müdürlük görevini yürüttüğü Şenmak Mak. San.Tic. Ltd.Şti.nin de bulunduğu, Güno Pazarlama, Aksoy Plastik, Taşkent Plastik, Akplas Kauçuk San.Tic.Ltd.Şti., Fenol Kimyasal Mad. San.Tic.Ltd.Şti., Technocast Otomotiv San. Tic.Ltd.Şti., Triye Dış Tic., Ser Rezitans, Kalıp Destek, Norm Plastik, Turkuaz Baskı, Ada Plastik, İdeal Masterbatch, Tisan Mühendislik, Side Plastik, Tosyalı Makine, Doğuş Plastik Makine, Boğaziçi PVC Sistem San.,  Şirin Plastik,  Mehmet Yalçındere, Ahmet Önel, Murat Akyüz, Halil İbrahim Akyüz, Ömer Akyüz, Mustafa Akyüz ve Serhat Semerci gibi  32 firmanın yatırım kararı aldığını açıkladı.

Tamamen plastikçilere özel bir alt yapı!

Plastik İhtisas OSB olarak yapılanmanın en önemli unsurunun tamamen plastikçilere özel bir alt yapıyı başlangıç tarihi itibariyle oluşturabilme imkanı sunuyor olduğuna dikkat çeken Hüseyin Semerci, plastik sanayicilerinin ihtiyacına göre enerji, arıtma, imar ve parselasyon, hizmet ile destek alanlarının yanı sıra ortak kullanım alanlarına varan her detayın PAOSB’de göz önüne alındığını söyledi.

PAOSB benzeri yapı içindeki kümelere Sanayi ve Ekonomi Bakanlıklarının da ciddi destekler sağladığını vurgulayan Hüseyin Semerci, bu destekler arasında pazar geliştirme faaliyetleri, uluslararası iş ağlarına erişim ve diğer kümelerle işbirliği; nitelikli iş gücü pazarının geliştirilmesi, hammadde – ara malı kalitesini güçlendirmeye, teminine ve maliyetini düşürmeye yönelik çalışmaların bulunduğunu söyledi. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji programlarının destek aldığını belirten Semerci, “Endüstriyel ortak yaşam, ürün sertifikasyonu ve akreditasyonu, uygulamalı AR-GE laboratuvarı kurulması, gibi çok önemli başlıkların yanı sıra Sanayi ve Ekonomi Bakanlığı tarafından  20 firma ve bir üniversitenin bir araya gelmesiyle kurulan bir kümeye 10 milyon TL’ye varan destekler 5 yıl süreyle sağlanabiliyor” dedi.

Yüzde 50’lere varan indirimlerle yatırım sahibi olabilme imkanı!

Advertisement

PAGDER Aslan Özel OSB’nin Çorlu ve İstanbul Atatürk Havalimanı; Tekirdağ ve Ambarlı limanları; Alpullu, Durak istasyonları ile E5, TEM ve Kapıkule gibi bölgenin önemli havalimanı, karayolu, liman ve istasyonlarına, gümrük kapısına yakınlığı ile de lojistik olarak büyük kolaylıklar sunan bir konumda bulunduğunu hatırlatan Hüseyin Semerci, gerçek bir yatırımcı için ciddi fırsatlar da sunan bu teşvikler sayesinde, yüzde 40, yüzde 50’lere varan indirimler alabilmenin mümkün olduğunu vurguladı.

Kırklareli Üniversitesi Vize Meslek Yüksek Okulu’nda bir Plastik Bölümü açılması konusundaki girişimlerinin de başarıyla sonuçlandığını, talebin üniversite senatosu tarafından onanarak YÖK’e gönderildiğini söyleyen Semerci, amaçlarının sektöre nitelikli, yetişmiş elemanı hazırlamak olduğunu belirtti.  Semerci, modern sanayi yapılaşmasına büyük katkı sağlayacak olan PAOSB’nin fiyat avantajlarını da şu şekilde aktardı:” Ergene 1, Ergene 2, Velimeşe-Yulaflı, Türkgücü, Muratlı, Veliköy, Marmara Ereğlisi, Evrensekiz, Büyükkarıştıran Sanayi Bölgelerinde (Islah OSB) 100-150 TL / m2 (ilave alt yapı maliyetleri gelebilir) Çerkezköy OSB 100-120 USD / m2(Alt yapı dahil),  Kırklareli OSB 75 TL / m2 (Alt yapı dahil)/PAGDER & ASLAN OSB 25 USD / m2 ( Alt yapı hariç)”…

Benzersiz 6 fırsat!

Hüseyin Semerci, PAOSB’nin sunduğu tüm fırsatları da kısaca 6 başlıklarda aktararak avantajlara dikkat çekti:

  • Fırsat 1: Yatırım İndirimi. Plastik Sektörü için 6. bölgedeki 15 il hariç bir yerde olmayan ‘’Bölgesel Destekler ‘’ ihtisas OSB özelliği ile Plastikçilere yatırım indirimi olarak yansıyor.
  • Fırsat 2: Kümelenme Dahilinde Alt Sektörel Çeşitlilik. Simbiyotik yaşam ve buna paralel bir çok ticari avantaj sunuyor.
  • Fırsat 3: Konum Avantajı. İstanbul için öngörülen Kültür, Turizm ve Finans merkezi olacak, içinde hiçbir sanayi kuruluşu barınmayacak hedefinden sonra,  Bölgeye en yakın Sanayi Yerleşim Alanı.
  • Fırsat 4: İstihdam Avantajı. Yaklaşık 60 bin nufusa sahip bir bölgenin tam göbeğinde, üstelik bu üçgenin dışına çıktığınızda yoğun sanayi yapılaşması en kısa 50 km mesafede. Yani istihdamda rakipsiz.
  • Fırsat 5: Fiyat Avantajı. Yakın bölgede bulunan 10 -11 OSB’ye kıyasla çok daha ekonomik. Çerkezköy Karma OSB’nin fiyatlarının ise nerdeyse üçte biri.
  • Fırsat 6: Değer Kazanıyor. Promosyon satışlarımızı bir yana bırakırsak satış fiyatlarımız,  6 ayda 19 USD’den 25 USD’ye yükseldi. Kırklareli Karma OSB’nin fiyatları 50 TL’den 75 TL’ye yükseldi.

Şehir içine sıkışmış, dağınık bir şekilde çalışmalarını sürdüren Türkiye plastik sanayicilerinin modern bir üretim alanında, kendilerine yakışır bir ortamda faaliyet gösterme isteğini PAOSB’ye yoğun ilgi göstererek belli ettiklerini söyleyen Hüseyin Semerci, yatırım yapanlara teşekkürlerini sunduğunu, yatırım yapmayı düşünenlere de PAOSB’nin sunduğu bu benzersiz fırsatları değerlendirmelerini önerdi.

Advertisement

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Silicone Expo Europe, Dow’un Ana Konuşmasıyla Heyecan Verici Teknik Konferans Programını Açıklıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Silicone Expo Europe, Dow'un Ana Konuşmasıyla Heyecan Verici Teknik Konferans Programını Açıklıyor

Silicone Expo Europe, silikon endüstrisinin önde gelen etkinliği, 17 Ocak’ta Dow’un çarpıcı bir ana konuşmacı olarak yer alacağı olağanüstü bir Teknik Konferans duyuracak. Bu konferans, silikon teknolojisindeki en son gelişmeleri keşfetmek için endüstri uzmanlarını, yenilikçileri ve düşünce liderlerini bir araya getirecek.

Dow, keskin malzeme bilimi ve sürdürülebilir çözümlere olan bağlılığı ile, değerli içgörüler sunarak konferansın tonunu belirleyecek. Konferans kapsamında katılımcılar, silikon uygulamalarındaki ilerlemeler, sürdürülebilir uygulamalar ve silikonun yeni teknolojilerdeki rolü gibi konularda tartışmalara katılacak ve sektör uzmanlarından bilgiler edinecek.

Wacker, Evonik, Rico Group, Elkem ve Elmet gibi şirketlerin yer alacağı dinamik bir sergi alanı da olacak. İlgilenen katılımcıların bu etkinlikte yerlerini almak için hızla kayıt yaptırmaları öneriliyor. Nathan Reuby, etkinliğin silikon teknolojisindeki potansiyeli keşfetmek için eşsiz bir platform olduğunu belirtiyor. Daha fazla bilgi ve kayıt için Silicone Expo Europe web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku

Etkinlikler

Plast Eurasia İstanbul 2023: Avrasya’nın En Büyük Plastik Fuarı Kapılarını Açıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Avrasya’nın en büyük plastik endüstrisi etkinliği olan Plast Eurasia İstanbul, bu yıl 22-25 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Uluslararası katılımın yoğun olacağı bu dev fuar, sektör profesyonellerini bir araya getirerek plastik endüstrisinin son yeniliklerini ve teknolojilerini sergileyecek.

Bu yılki fuar, 1.400’den fazla katılımcı firmanın ve 65.000’i aşkın sektör profesyonelinin katılımıyla rekor bir ziyaretçi sayısına ev sahipliği yapacak. Almanya, Danimarka, İran, Rusya, İtalya, Polonya, Çin ve İspanya gibi pek çok ülkeden katılımcıların yer alması, fuarda uluslararası bir platform oluşturuyor. Katılımcılar, ürünlerini sergileme ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı bulacaklar.

Plastik sektörü, Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlamaya devam ediyor. Toplam üretimi 10 milyon tonu aşan ve cirosu 50 milyar doları bulan bu sektör, doğrudan mamul ihracatında da 8 milyar dolarlık bir hacme ulaşıyor. Fuar, bu büyüyen sektörün küresel pazardaki yerini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

Ziyaretçiler için, fuara online olarak erken bilet alımlarında indirimli fiyatlar sunuluyor. Biletler, www.plasteurasia.com web sitesi üzerinden temin edilebilecek. Plastik sektörünün kalbinin atacağı bu etkinlik, sektör profesyonelleri için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

Plast Eurasia İstanbul Fuarı, sektördeki son gelişmeleri, yenilikçi ürün ve hizmetleri keşfetmek isteyen herkesi bekliyor. Bu yılki etkinlik, plastik endüstrisinin geleceğine ışık tutacak önemli bir platform olacak.

Advertisement
Devamını Oku

Etkinlikler

Dünya plastik sektörünün aktörleri Plast Eurasia İstanbul’da buluşuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Plastik endüstrisinin her yıl düzenlenen en büyük fuarlarından biri olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı 22-25 Kasım 2023 tarihleri arasında sektörün aktörlerini buluşturmaya hazırlanıyor. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 32. kez bir araya gelecek olan sektör temsilcileri, plastik endüstrisine dair son teknolojileri, gelişmeleri tek çatı altında görme imkânı bulacak.

Plastik hayatımızın içinde

Bugün 10 milyon tonu geçen toplam üretimi, 50 milyar doları aşan cirosu, 8 milyar doları aşan direkt mamul ihracatı ve son 10 yılda GSMH büyümesini aşan yıllık büyümesi ile Türkiye ekonomisinin en önemli aktörlerinden biri olan plastik endüstrisinin ülke ekonomisine katkısı giderek artıyor. Türkiye plastik endüstrisinde Avrupa’da ilk sırada, dünya genelinde de altıncı sırada yer alıyor.

Plastikler bugün hayatımızın her alanında yer alıyor. Ambalajdan yapı ve inşaata, ulaşımdan tarıma, elektrik elektronikten sağlık sektörüne hatta spora, tasarıma, hobilerimize kadar pek çok alanda plastik hayatımızın içinde. 

Teknoloji ve yeniliğin merkezi Plast Eurasia İstanbul Fuarı

Advertisement

Sektörün geleceğini şekillendiren, hayatımıza yön veren teknolojilerin ve yeniliklerin sergileneceği fuarda, 1.000’in üzerinde katılımcı firmanın 65.000’den fazla sektör profesyoneli ile bir araya gelmesi bekleniyor. Plastik endüstrisinin lider markalarının sergileyeceği binlerce ürünü bir arada inceleme fırsatı yakalayacak olan ziyaretçiler fuarda,  makine ve hammadde ana başlıkları altında en yeni ürün ve hizmetleri bulacak.

Sektörün dev fuarı büyümeye devam ediyor

Plastik makineleri, makine ekipmanları ve yan sanayi, kalıp, geri dönüşüm, ısı ve kontrol cihazları, otomasyon, soğutma sistemleri, ham madde ve kimyasalları, yarı mamul ürünlerinin sergilendiği heniş bir kapsama sahip olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı 2023 yılında da büyümesini sürdürüyor. Fuara yaklaşık 2 ay kala satışların tamamlandığı fuarda, 2023 yılında bir yeni salon daha ziyarete açıldı. Dünyanın dört bir yanından ürünlerini sergilemeye gelecek olan katılımcılar Almanya, İngiltere, Polonya, Hollanda, İspanya gibi ülkelerin yanı sıra Hindistan, İran gibi sektörde önde gelen diğer ülkelerden de ziyaretçiler ile buluşacak. 

Ziyaretçiler için avantajlı dönem devam ediyor

Yoğun ilginin sürdüğü fuarın online bilet ücretlerinde avantajlı dönem devam ediyor. Online biletini erkenden alan ziyaretçiler fuarı, indirimli bilet ile ziyaret edebilecek. Fuar, üç gün boyunca 10.00 – 19.00 saatleri arasında, son gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Avantajlı online bilet fiyatından yararlanmak isteyen ziyaretçiler www.plasteurasia.com adresinden biletlerini alabilirler.

Advertisement
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler