Connect with us

Etkinlikler

PLASFED ve ASO ülkemizdeki ilk Plastik Çalıştayını gerçekleştirdi

Yayın Tarihi:

on

PLASFED (Plastik Sanayicileri Federasyonu) ve ASO(Ankara Sanayi Odası) ülkemizdeki ilk Plastik Çalıştayı organizasyonunu gerçekleştirdi. Plastik malzemeye yönelik yasal düzenlemelerinin ve uygulamaların değerlendirildiği Plastik Çalıştayı’nda önemli kararlar alındı.

 2. Plastik Calistayi ASO Gn. Sek. Yavuz CABBAR

Türkiye’nin ilk “Plastik Çalıştayı” organizasyonu PLASFED girişimleriyle gerçekleşti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Atık Yönetimi Daire Başkanı Zeki Terzioğlu ve ASO Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, PLASFED Genel Sekreteri Barbaros Demirci katıldı.

Bakanlığın “Yasal düzenlemelerde Bakanlıklar arası aynı anlayışın hakim olması ve yasal düzenlemelerin uyumlu olması için ilgili Bakanlık yetkilileri ile ortak bir toplantı yapılması yararlı olacaktır” talebine yönelik olarak düzenlenen toplantıda plastik malzemeye yönelik yasal düzenlemeler ve uygulamalar değerlendirildi.

Plastik Çalıştayı’nda plastik sektörünün tanıtımı, Ankara’daki plastik sektörünün durumu ve gelişmeler ele alındı. Türkiye plastik sektörü ile ilgili mevzuat düzenlemeleri sonucu yaşanan sorunlar ve sektöre etkilerinin de konuşulduğu toplantıda ülkemizdeki plastik sektörünün çevre ve sağlık sorunları, kamu kurumlarının yasal düzenleme örnekleri görüşüldü.

Medyadaki “bilgi kirliliği” kadar “bilimsel olmayan ve haksız rekabet”e neden olan uygulamalar, açıklamalara karşı kamu kurumlarının sessizliği, bilim insanlarının sürekli bilimsel olmayan açıklamalarına karşı STK olarak engelleme yapılamaması, yasal girişim zorluğu da değerlendirilen konular arasındaydı. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin önemi ve Türkiye’deki uygulamalarda yaşanan sorunlar, dünyada ve Avrupa’daki uygulamalarla kıyaslamalar da yapılan “Plastik Çalıştayı”nda dünyada ve Avrupa’da plastik sektöründe “Biobozunur” ve “Bez Torba” uygulamaları, dünyada ve Avrupa’da plastik sektörünün sorunları, çözümleri ve  “Gıdanı Koru” projesi konuları görüşülen konu başlıkları arasındaydı.

Advertisement

Plastik Çalıştayı’nda, Türkiye plastik sektörü ile ilgili sorunların ve çözüm önerilerinin ilgili Bakanlıklara iletilmesi, sektörle ilgili olarak yayınlanan tebliğ ve yönetmeliklerde, bakanlıklar arasında koordinasyonu sağlamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ASO Ankara Sanayi Odası ve PLASFED ile Yönlendirme Komitesi kurulması, Yönlendirme Komitesi’nin her hangi bir üyesinin önereceği gündem taslağı ile davet edilmesi ve en az iki ayda bir toplanması kararı alındı. Yönlendirme Komitesi tarafından yürütülecek organizasyon ve hazırlanacak gündem ile bu ilk Çalıştay’ın tüm katılımcılarının davet edilerek Plastik Çalıştayı yapılması, tüm Bakanlıklar, Belediyeler ve Belediyeler Birliği’nin plastik ürünlerle ilgili alacağı kararlar, yasal düzenlemeler öncesinde öncelikle Yönlendirme Komitesi ile görüş alışverişinde bulunması için gerekli girişimlerde bulunulmasında ortak karara varıldı.

Bir sonraki Plastik Çalıştayı’nın 2013 Eylül sonunda toplanmasına karar verilen toplantıda, bu süre zarfında katılımcıların bilgi, görüş ve önerilerini tüm Çalıştay katılımcıları ile paylaşmasına karar verildi. Atıklar konusunda bakanlıklar ve belediyelerce ortak bir strateji hazırlanması kararının da alındığı Türkiye’nin ilk Plastik Çalıştayı, Çevre Bakanlığı ve PLASFED tarafından plastik malzemelerin kamu algısını pozitife çevirmek için projeler geliştirilmesi de karara bağlandı.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Silicone Expo Europe, Dow’un Ana Konuşmasıyla Heyecan Verici Teknik Konferans Programını Açıklıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Silicone Expo Europe, Dow'un Ana Konuşmasıyla Heyecan Verici Teknik Konferans Programını Açıklıyor

Silicone Expo Europe, silikon endüstrisinin önde gelen etkinliği, 17 Ocak’ta Dow’un çarpıcı bir ana konuşmacı olarak yer alacağı olağanüstü bir Teknik Konferans duyuracak. Bu konferans, silikon teknolojisindeki en son gelişmeleri keşfetmek için endüstri uzmanlarını, yenilikçileri ve düşünce liderlerini bir araya getirecek.

Dow, keskin malzeme bilimi ve sürdürülebilir çözümlere olan bağlılığı ile, değerli içgörüler sunarak konferansın tonunu belirleyecek. Konferans kapsamında katılımcılar, silikon uygulamalarındaki ilerlemeler, sürdürülebilir uygulamalar ve silikonun yeni teknolojilerdeki rolü gibi konularda tartışmalara katılacak ve sektör uzmanlarından bilgiler edinecek.

Wacker, Evonik, Rico Group, Elkem ve Elmet gibi şirketlerin yer alacağı dinamik bir sergi alanı da olacak. İlgilenen katılımcıların bu etkinlikte yerlerini almak için hızla kayıt yaptırmaları öneriliyor. Nathan Reuby, etkinliğin silikon teknolojisindeki potansiyeli keşfetmek için eşsiz bir platform olduğunu belirtiyor. Daha fazla bilgi ve kayıt için Silicone Expo Europe web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku

Etkinlikler

Plast Eurasia İstanbul 2023: Avrasya’nın En Büyük Plastik Fuarı Kapılarını Açıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Avrasya’nın en büyük plastik endüstrisi etkinliği olan Plast Eurasia İstanbul, bu yıl 22-25 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Uluslararası katılımın yoğun olacağı bu dev fuar, sektör profesyonellerini bir araya getirerek plastik endüstrisinin son yeniliklerini ve teknolojilerini sergileyecek.

Bu yılki fuar, 1.400’den fazla katılımcı firmanın ve 65.000’i aşkın sektör profesyonelinin katılımıyla rekor bir ziyaretçi sayısına ev sahipliği yapacak. Almanya, Danimarka, İran, Rusya, İtalya, Polonya, Çin ve İspanya gibi pek çok ülkeden katılımcıların yer alması, fuarda uluslararası bir platform oluşturuyor. Katılımcılar, ürünlerini sergileme ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı bulacaklar.

Plastik sektörü, Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlamaya devam ediyor. Toplam üretimi 10 milyon tonu aşan ve cirosu 50 milyar doları bulan bu sektör, doğrudan mamul ihracatında da 8 milyar dolarlık bir hacme ulaşıyor. Fuar, bu büyüyen sektörün küresel pazardaki yerini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

Ziyaretçiler için, fuara online olarak erken bilet alımlarında indirimli fiyatlar sunuluyor. Biletler, www.plasteurasia.com web sitesi üzerinden temin edilebilecek. Plastik sektörünün kalbinin atacağı bu etkinlik, sektör profesyonelleri için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

Plast Eurasia İstanbul Fuarı, sektördeki son gelişmeleri, yenilikçi ürün ve hizmetleri keşfetmek isteyen herkesi bekliyor. Bu yılki etkinlik, plastik endüstrisinin geleceğine ışık tutacak önemli bir platform olacak.

Advertisement
Devamını Oku

Etkinlikler

Dünya plastik sektörünün aktörleri Plast Eurasia İstanbul’da buluşuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Plastik endüstrisinin her yıl düzenlenen en büyük fuarlarından biri olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı 22-25 Kasım 2023 tarihleri arasında sektörün aktörlerini buluşturmaya hazırlanıyor. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 32. kez bir araya gelecek olan sektör temsilcileri, plastik endüstrisine dair son teknolojileri, gelişmeleri tek çatı altında görme imkânı bulacak.

Plastik hayatımızın içinde

Bugün 10 milyon tonu geçen toplam üretimi, 50 milyar doları aşan cirosu, 8 milyar doları aşan direkt mamul ihracatı ve son 10 yılda GSMH büyümesini aşan yıllık büyümesi ile Türkiye ekonomisinin en önemli aktörlerinden biri olan plastik endüstrisinin ülke ekonomisine katkısı giderek artıyor. Türkiye plastik endüstrisinde Avrupa’da ilk sırada, dünya genelinde de altıncı sırada yer alıyor.

Plastikler bugün hayatımızın her alanında yer alıyor. Ambalajdan yapı ve inşaata, ulaşımdan tarıma, elektrik elektronikten sağlık sektörüne hatta spora, tasarıma, hobilerimize kadar pek çok alanda plastik hayatımızın içinde. 

Teknoloji ve yeniliğin merkezi Plast Eurasia İstanbul Fuarı

Advertisement

Sektörün geleceğini şekillendiren, hayatımıza yön veren teknolojilerin ve yeniliklerin sergileneceği fuarda, 1.000’in üzerinde katılımcı firmanın 65.000’den fazla sektör profesyoneli ile bir araya gelmesi bekleniyor. Plastik endüstrisinin lider markalarının sergileyeceği binlerce ürünü bir arada inceleme fırsatı yakalayacak olan ziyaretçiler fuarda,  makine ve hammadde ana başlıkları altında en yeni ürün ve hizmetleri bulacak.

Sektörün dev fuarı büyümeye devam ediyor

Plastik makineleri, makine ekipmanları ve yan sanayi, kalıp, geri dönüşüm, ısı ve kontrol cihazları, otomasyon, soğutma sistemleri, ham madde ve kimyasalları, yarı mamul ürünlerinin sergilendiği heniş bir kapsama sahip olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı 2023 yılında da büyümesini sürdürüyor. Fuara yaklaşık 2 ay kala satışların tamamlandığı fuarda, 2023 yılında bir yeni salon daha ziyarete açıldı. Dünyanın dört bir yanından ürünlerini sergilemeye gelecek olan katılımcılar Almanya, İngiltere, Polonya, Hollanda, İspanya gibi ülkelerin yanı sıra Hindistan, İran gibi sektörde önde gelen diğer ülkelerden de ziyaretçiler ile buluşacak. 

Ziyaretçiler için avantajlı dönem devam ediyor

Yoğun ilginin sürdüğü fuarın online bilet ücretlerinde avantajlı dönem devam ediyor. Online biletini erkenden alan ziyaretçiler fuarı, indirimli bilet ile ziyaret edebilecek. Fuar, üç gün boyunca 10.00 – 19.00 saatleri arasında, son gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Avantajlı online bilet fiyatından yararlanmak isteyen ziyaretçiler www.plasteurasia.com adresinden biletlerini alabilirler.

Advertisement
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler