Connect with us

Etkinlikler

PLASFED, CIPAD toplantısında sektörü başarıyla temsil etti

Yayın Tarihi:

on

PLASFED’in (Türkiye Plastik Sanayicileri Federasyonu) üye olduğu “Dünya Plastik Dernekleri Direktörler Konseyi”nin 2013 ilk toplantısı, 16 – 18 Haziran 2013 tarihleri arasında Brüksel –  Ghent’te gerçekleşti. PLASFED ve PAGDER Genel Sekreteri Barbaros Demirci, toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye plastik sektörünün durumunu ve ülkenin ekonomik göstergelerini değerlendirdi.

 PAGDER ve PLASFED Genel Sekreteri Barbaros Demirci

Dünyadaki plastik sanayicileri derneklerinden yöneticilerin üye olduğu; bilgi paylaşımı, küresel plastik sektörünün ortak konularında işbirliği ve güçbirliği sağlayan bir platform olan Dünya Plastik Dernekleri Direktörler Konseyi (CIPAD), Belçika Plastik Sanayicileri Derneği’nin ev sahipliğinde Brüksel – Ghent’te toplandı.

 

CIPAD, 5 kıta ve 49 ülkeden 64 plastik sivil toplum örgütünün üye olduğu bir platform

Yılda en az iki kez toplanan ve bu toplantılarda ülkelerin plastik sektöründeki gelişmelerin ve beklentilerin ele alındığı, küresel plastik sektör sorunlarının tartışıldığı Dünya Plastik Dernekleri Direktörler Konseyi’nin (CIPAD), aralarında Türkiye’den PLASFED’in de üye bulunduğu, 5 kıta ve 49 ülkeden 64 Plastik sivil toplum örgütü  üyesi bulunuyor.

Advertisement

Farklı ülkelerin derneklerinin sorunlar karşısındaki en iyi uygulamalarının paylaşıldığı, dernek yöneticileri arasında bir network sisteminin de kurulduğu CIPAD’ın  16 – 18 tarihleri arasında Brüksel’de yapılan yılın ilk toplantısına, ABD, Kanada, Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Belçika, Hollanda, Japonya, Hindistan, Güney Afrika ve Türkiye plastik sanayicileri dernekleri ile EUPC ve Assocomaplast temsilcileri iştirak etti.

Toplantının ilk günkü oturumunda ülke dernekleri, kendi ülkelerinin ekonomilerindeki ve plastik sektörlerindeki gelişmeler ve beklentiler hakkında bilgi sundu. Paylaşılan bilgiler, veriler sonucunda hemen hemen tüm ülkelerin ekonomilerinde ve plastik sektörlerinde 2012 yılında negatif büyüme yaşandığı görüldü.

 “Türkiye ekonomisi, 2014’te yüzde 5 seviyesine kadar büyüme gösterebilir”

 

Toplantıya Türkiye plastik sektörünün çatı kuruluşu PLASFED’i temsilen iştirak eden Genel Sekreter Barbaros Demirci, Türkiye’nin 2012 yılında küresel finansal krizden en az etkilenen  ülke olduğunu, 2012’de hemen hemen tüm ülkeler negatif büyüme sergilerken Türk ekonomisinin  yüzde 2,2 büyüdüğünü; 2013 yılının ilk 3 ayında, ABD’nin yüzde 1,8 büyümesine, AB’nin yüzde 0,7 ve Euro bölgesinin yüzde 1,1 gerilemesine rağmen Türkiye ekonomisinde yüzde 3 büyümenin gerçekleştiğini belirtti.

Advertisement

PLASFED Genel Sekreteri Barbaros Demirci, dünyanın en önemli ekonomik kurumlarının yaptığı tahminlere göre Türkiye ekonomisinin 2013’de en az yüzde 3,2, 2014’te de en az yüzde 3,7 büyüyeceğini ve bu büyümenin yüzde 5’lere kadar çıkabileceğini vurguladı. Demirci, 2002 ve 2012 yılları arasında Türkiye ekonomisindeki ortalama yüzde 5,2 büyümeye karşılık Türkiye plastik sektörünün ortalama 10,8 büyüme gösterdiğini ve 2013 sonunda proses kapasitesinin 8 milyon tona yaklaşacağını, İtalya’da görülen yüzde 20 gerileme sonucunda da  Türk plastik sektörünün ton bazında İtalya’nın önüne geçebileceğini belirtti.

Barbaros Demirci toplantıda yaptığı konuşmada sözlerini şöyle sürdürdü: “AB’de miktar bazında ikinci sıraya çıkmış olan Türkiye plastik sektörü, katma değeri daha küçük mamuller üretmesi nedeniyle, ciro ve ihracatta değer bazında gerilerde kaldı. 2023 yılında 18 milyar dolar ihracat yapmayı hedefleyen sektörün bu hedefine ulaşabilmesi, ancak geleneksel ürünlerden katma değeri çok büyük ürünlerin üretimine geçmesi ile mümkün olabilecektir.”  Demirci yaptığı sunumunda da, Türkiye plastik sektörünün büyümesinin ardındaki itici güçleri aktararak Türkiye’nin kendi bölgesinde en gelişmiş plastik sektörüne sahip olan ülke olduğununu paylaştı.

“PLASFED, yerli ve yabancı yatırımcılar için Türkiye’de tek referans haline geldi”

 

Toplantının ikinci gününde ise katılımcılar, kendi derneklerince sürdürülen en iyi uygulamalar hakkında bilgiler sundular.  Barbaros Demirci, Türkiye plastik sanayicileri derneği olan PAGDER öncülüğünde Plastik Sanayicileri Federasyonu’nun kurulduğunu, şu anda beş derneği ve bini aşkın firmayı temsil eden PLASFED’in, plastiğin yoğun olarak üretildiği diğer illerde de dernekleşme faaliyetlerini sürdürdüğünü aktardı.

Advertisement

PLASFED’in yerli ve yabancı yatırımcılar açısından Türkiye’de tek referans haline geldiğini belirten Demirci, PAGDER’in sektörün ihtiyaçlarına paralel olarak tüm ülkelere örnek teşkil edebilecek bir “kümelenme modeli” geliştirdiğini, Vize ve Bilecik’te iki plastik şehri kurulacağını, bu OSB’lerin Türkiye’nin plastik üretim ve ihracat merkezleri haline geleceğini vurgulayarak yabancı yatırımcıları bu OSB’lere yatırım yapmaya davet etti.

“Türk plastik sektörünün en önemli sorunlarından biri ara eleman ihtiyacı”

Firmaların verimliliklerini ve rekabet düzeylerini arttırmak amacıyla ortak hammadde satın alma projesi üzerinde çalışıldığını da belirten Barbaros Demirci şunları söyledi: “Türkiye’de plastik sektörünün en önemli sorunlarından biri ara eleman ihtiyacı. Bu konuda süren okul yatırımlarının gecikmesi nedeniyle, biz Vize’de plastik meslek yüksek okulunun açılmasına ön ayak olduk. Yeni okullar yapılması yerine plastiğin yoğun olarak kullanıldığı illerdeki meslek okullarının atıl kapasitelerini plastik bölümlerine çevirmek için çalışmalar sürüyor. Federasyonumuzun amiral derneği PAGDER olarak dünyanın en önemli plastik fuarlarının Türkiye satış temsilciliklerini aldık. Bu fuarlara iştirak ederek ve sektörel geziler organize ederek firmaların ihracat düzeylerini arttırmaya çalışıyoruz.”

Sürdürülmekte olan URGD projesi ile seçilen hedef pazarlarda B2B toplantıları gerçekleştirileceğini vurgulayan Demirci, PLASFED ve PAGDER’in global plastik derneklerine üye olduğunu ve birçok ülke ile anlaşmalar yaparak, Türkiye plastik sektörünü tüm global platformalarda tanıttığını belirtti.

Belçika’da faaliyet gösteren QUADRANT ve DECEUNICK firmalarına da ziyaretlerin gerçekleştirildiği toplantıda, EUPC danışmanları tarafından REACH ve inovasyon hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Advertisement

CIPAD’in bir sonraki toplantısının Aralık ayında Almanya’da VDMA ev sahipliğinde yapılmasına karar verildi.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Etkinlikler

Silicone Expo Europe, Dow’un Ana Konuşmasıyla Heyecan Verici Teknik Konferans Programını Açıklıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Silicone Expo Europe, Dow'un Ana Konuşmasıyla Heyecan Verici Teknik Konferans Programını Açıklıyor

Silicone Expo Europe, silikon endüstrisinin önde gelen etkinliği, 17 Ocak’ta Dow’un çarpıcı bir ana konuşmacı olarak yer alacağı olağanüstü bir Teknik Konferans duyuracak. Bu konferans, silikon teknolojisindeki en son gelişmeleri keşfetmek için endüstri uzmanlarını, yenilikçileri ve düşünce liderlerini bir araya getirecek.

Dow, keskin malzeme bilimi ve sürdürülebilir çözümlere olan bağlılığı ile, değerli içgörüler sunarak konferansın tonunu belirleyecek. Konferans kapsamında katılımcılar, silikon uygulamalarındaki ilerlemeler, sürdürülebilir uygulamalar ve silikonun yeni teknolojilerdeki rolü gibi konularda tartışmalara katılacak ve sektör uzmanlarından bilgiler edinecek.

Wacker, Evonik, Rico Group, Elkem ve Elmet gibi şirketlerin yer alacağı dinamik bir sergi alanı da olacak. İlgilenen katılımcıların bu etkinlikte yerlerini almak için hızla kayıt yaptırmaları öneriliyor. Nathan Reuby, etkinliğin silikon teknolojisindeki potansiyeli keşfetmek için eşsiz bir platform olduğunu belirtiyor. Daha fazla bilgi ve kayıt için Silicone Expo Europe web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku

Etkinlikler

Plast Eurasia İstanbul 2023: Avrasya’nın En Büyük Plastik Fuarı Kapılarını Açıyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Avrasya’nın en büyük plastik endüstrisi etkinliği olan Plast Eurasia İstanbul, bu yıl 22-25 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Uluslararası katılımın yoğun olacağı bu dev fuar, sektör profesyonellerini bir araya getirerek plastik endüstrisinin son yeniliklerini ve teknolojilerini sergileyecek.

Bu yılki fuar, 1.400’den fazla katılımcı firmanın ve 65.000’i aşkın sektör profesyonelinin katılımıyla rekor bir ziyaretçi sayısına ev sahipliği yapacak. Almanya, Danimarka, İran, Rusya, İtalya, Polonya, Çin ve İspanya gibi pek çok ülkeden katılımcıların yer alması, fuarda uluslararası bir platform oluşturuyor. Katılımcılar, ürünlerini sergileme ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı bulacaklar.

Plastik sektörü, Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlamaya devam ediyor. Toplam üretimi 10 milyon tonu aşan ve cirosu 50 milyar doları bulan bu sektör, doğrudan mamul ihracatında da 8 milyar dolarlık bir hacme ulaşıyor. Fuar, bu büyüyen sektörün küresel pazardaki yerini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

Ziyaretçiler için, fuara online olarak erken bilet alımlarında indirimli fiyatlar sunuluyor. Biletler, www.plasteurasia.com web sitesi üzerinden temin edilebilecek. Plastik sektörünün kalbinin atacağı bu etkinlik, sektör profesyonelleri için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

Plast Eurasia İstanbul Fuarı, sektördeki son gelişmeleri, yenilikçi ürün ve hizmetleri keşfetmek isteyen herkesi bekliyor. Bu yılki etkinlik, plastik endüstrisinin geleceğine ışık tutacak önemli bir platform olacak.

Advertisement
Devamını Oku

Etkinlikler

Dünya plastik sektörünün aktörleri Plast Eurasia İstanbul’da buluşuyor

Yayın Tarihi:

on

Yazar:

Plastik endüstrisinin her yıl düzenlenen en büyük fuarlarından biri olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı 22-25 Kasım 2023 tarihleri arasında sektörün aktörlerini buluşturmaya hazırlanıyor. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 32. kez bir araya gelecek olan sektör temsilcileri, plastik endüstrisine dair son teknolojileri, gelişmeleri tek çatı altında görme imkânı bulacak.

Plastik hayatımızın içinde

Bugün 10 milyon tonu geçen toplam üretimi, 50 milyar doları aşan cirosu, 8 milyar doları aşan direkt mamul ihracatı ve son 10 yılda GSMH büyümesini aşan yıllık büyümesi ile Türkiye ekonomisinin en önemli aktörlerinden biri olan plastik endüstrisinin ülke ekonomisine katkısı giderek artıyor. Türkiye plastik endüstrisinde Avrupa’da ilk sırada, dünya genelinde de altıncı sırada yer alıyor.

Plastikler bugün hayatımızın her alanında yer alıyor. Ambalajdan yapı ve inşaata, ulaşımdan tarıma, elektrik elektronikten sağlık sektörüne hatta spora, tasarıma, hobilerimize kadar pek çok alanda plastik hayatımızın içinde. 

Teknoloji ve yeniliğin merkezi Plast Eurasia İstanbul Fuarı

Advertisement

Sektörün geleceğini şekillendiren, hayatımıza yön veren teknolojilerin ve yeniliklerin sergileneceği fuarda, 1.000’in üzerinde katılımcı firmanın 65.000’den fazla sektör profesyoneli ile bir araya gelmesi bekleniyor. Plastik endüstrisinin lider markalarının sergileyeceği binlerce ürünü bir arada inceleme fırsatı yakalayacak olan ziyaretçiler fuarda,  makine ve hammadde ana başlıkları altında en yeni ürün ve hizmetleri bulacak.

Sektörün dev fuarı büyümeye devam ediyor

Plastik makineleri, makine ekipmanları ve yan sanayi, kalıp, geri dönüşüm, ısı ve kontrol cihazları, otomasyon, soğutma sistemleri, ham madde ve kimyasalları, yarı mamul ürünlerinin sergilendiği heniş bir kapsama sahip olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı 2023 yılında da büyümesini sürdürüyor. Fuara yaklaşık 2 ay kala satışların tamamlandığı fuarda, 2023 yılında bir yeni salon daha ziyarete açıldı. Dünyanın dört bir yanından ürünlerini sergilemeye gelecek olan katılımcılar Almanya, İngiltere, Polonya, Hollanda, İspanya gibi ülkelerin yanı sıra Hindistan, İran gibi sektörde önde gelen diğer ülkelerden de ziyaretçiler ile buluşacak. 

Ziyaretçiler için avantajlı dönem devam ediyor

Yoğun ilginin sürdüğü fuarın online bilet ücretlerinde avantajlı dönem devam ediyor. Online biletini erkenden alan ziyaretçiler fuarı, indirimli bilet ile ziyaret edebilecek. Fuar, üç gün boyunca 10.00 – 19.00 saatleri arasında, son gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Avantajlı online bilet fiyatından yararlanmak isteyen ziyaretçiler www.plasteurasia.com adresinden biletlerini alabilirler.

Advertisement
Devamını Oku
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler